Między strunami – performance muzyczno-kinetyczny

Między strunami – performance muzyczno-kinetyczny z okazji
Światowego Dnia Muzyki i
Ogólnopolskiego Dnia Osób z Afazją Rozwojową

01.10.2022 r. godz. 12.30-13.30,

 Scena Przedszkola terapeutycznego Dzwoneczek, Szczecin ul. 5 Lipca 1, transmisja wideo na żywo facebook.com/atomyautyzm
(link do transmisji i wydarzenia na fb:
https://fb.me/e/1N8CbwyqA)

Z tej okazji podwójnego święta zapraszamy na koncert muzyczno-kinetyczny Między Strunami z udziałem dzieci  z zaburzeniami komunikacji językowej: afazją i autyzmem oraz dorosłych członków Stowarzyszenia ATOMY .

Na scenie przedszkola Dzwoneczek, zaprezentujemy ruchomą instalację przestrzenną zbudowaną z kolekcji czterdzieści skrzypiec oraz koncert wokalno-instrumentalny.
Celem projektu Między Strunami jest pokazanie ważnego rozwojowo wpływu i związku muzyki z kształtowaniem się komunikacji językowej i poprawą jej jakości. Barwa dźwięku skrzypiec najbardziej aktywizuje mózg .

Podczas codziennej pracy w obszarze celów edukacyjnych sieci przedszkoli DZWONECZEK umiejętności muzyczne są podstawowym medium dydaktycznym . Deficyt języka i komunikacji ma swoje źródło z nieprawidłowej pracy obszarów korowych  mózgu, które są odpowiedzialne za  porozumiewanie się człowieka.  Dzięki aktywnemu słuchaniu i praktycznemu muzykowaniu każde dziecko rozwija się dynamicznie a szczególnie dzieci z zaburzeniami funkcjonowania.

Podczas koncertu Między Strunami muzyka jest wizualizowana przez czterdzieści  par skrzypiec poruszających się  pomiędzy muzykami. Ten czynnik nie tylko podkreśla znaczenie rytmu w terapii dziecięcej, ale też pokazuje widzom jak wygląda ODBIÓR DZWIĘKÓW I ZŁOŻONOŚCI DOŚWIADCZEŃ SENSORYCZNYCH u osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych i komunikacyjnych. Sterowana przez uczestników ruchoma scenografia działa jako wskaźnik dynamiki (głośno-cicho) agogiki (szybko-wolno) rytmu i akcentu ( siła dźwięku ) oraz  barwy dźwięku jako czynników dezorientujących, rozpraszających codzienne funkcjonowanie osób z autyzmem. Potrzebują one muzyki jako uporządkowanego systemu dźwięków, powtarzalnej stałej struktury akustycznej która niesie radość i nadaje  sens istnienia .

Projekt Między Strunami jest przedsięwzięciem artystycznym i terapeutycznym. Koncert poprzedzony jest procesem twórczym i cyklem warsztatów. Przygotowania do koncertu polegają na takim postępowaniu, które umożliwia uczestnikom zaplanowany występ przed publicznością.

W przypadku osób z afazją rozwojową i autyzmem w tym celu potrzebne są różne działania, tj. m.in. komunikacja alternatywna AAC-piktogramy, przekaz wspomagany i szereg działań specjalistycznych wspomagających rozwój (integracja sensoryczna, logorytmika, terapia pedagogiczna i inne formy treningu słuchowego i społecznego). Występ jest więc EFEKTEM ĆWICZEŃ I TERAPII, pogłębianej i ukierunkowanej w trakcie warsztatów. Jest efektem  długotrwałej pracy zespołu specjalistów, nauczycieli, terapeutów i rodziców z sieci niepublicznych Przedszkoli Terapeutycznych Dzwoneczek,  oraz Niepublicznej Poradni Terapii Mowy i Stowarzyszenia A TO MY.

 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie ATOMY (Stowarzyszenie na Rzecz Wsparcia Osób z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami Psychicznymi) w ramach projektu finansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu Mikrodotacje Lokalne Przedsięwzięcia FIO w Województwie Zachodniopomorskim 2021-2023.

#NOWEFIO, #NIW Sfinansowano ze środków @narodowyinstytutwolnosci ze środków #NOWEFIO, @KomitetPozytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *