Przestrzeń sensoryczna to edukacyjna i terapeutyczna wystawa sensualna o walorach artystycznych adresowana do osób o specjalnych potrzebach komunikacyjnych i edukacyjnych.
Wernisaż odbył się 10.12.2018 o godz. 16.00, ul. 5 Lipca 1 w Szczecinie (pod opisem znajduje się relacja fotograficzna z tego wydarzenia).
Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się do soboty 15.12.2018 dla umówionych grup – zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się (dane pod opisem)
WSTĘP WOLNY
Przestrzeń sensoryczna jest swoistą wystawą zmysłów, pozwoli poszerzyć świadomość o różne doznania zmysłowe, oswoić się z różnorodnością bodźców zmysłowych napływających ze świata, w celu lepszego funkcjonowania w nim. Nad powstaniem projektu pracował zespół specjalistów od Integracji sensorycznej (SI), kinezjologii, logopedii, arteterapii, muzykoterapii, sztab pedagogów i psychologów oraz rodzice. Wystawa powstawała w formie warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych o specjalnych potrzebach komunikacyjnych i edukacyjnych. Przestrzeń została opisana przy pomocy komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ang. Augmentative and Alternative Communication – AAC) piktogramy (ang. Pictogram Ideogram Communication- PIC) i informacjami w języku braille’a, przeznaczonymi zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, zaburzeniami psychicznymi i poważnymi problemami w komunikacji, ich opiekunów, jak i wszystkich zainteresowanych tym jak odbierają świat osoby ze specjalnymi potrzebami. Ułatwia to odbiór i odnalezienie się w tej przestrzeni dzięki rozpoznawaniu znaków AAC z poznanymi wcześniej, widniejącymi na planach aktywności, lub pomocach AAC. Jest to nowatorski rodzaj wystawy artystycznej służącej terapii i edukacji społecznej. Projekt ma wymiar estetyczny bo charakter prezentacji sensorycznej jest obiektem i wyrazem kultury osób ze spektrum autystycznego.
Ekspozycja podzielona jest na cztery strefy, w których można będzie doświadczyć różnych faktur, temperatur, dźwięków, kolorów czy zapachów: strefa słuchu (instalacje dźwiękowe) strefa wzroku (mural kinetyczny), strefa dotyku, węchu, smaku, motoryki (pojemniki doświadczalne, panele sensoryczne), strefa czucia głębokiego i równowagi (plac zabaw). Do dyspozycji są przewodnicy po wystawie, których można rozpoznać po dźwięku dzwoneczka i poprosić o pomoc lub zadać pytanie.
Wernisaż: 10.12.2018 godz. 16.00, ul. 5 Lipca 1 w Szczecinie
Zwiedzanie: na przestrzeni od 11 do 15 grudnia, Przestrzeń sensoryczna jest udostępniona do zwiedzania (dla umówionych grup w określonych terminach- zawsze pod okiem wyspecjalizowanego przewodnika). Zapraszamy do zgłaszania, dane kontaktowe poniżej.
Organizatorzy: przedsięwzięcie jest realizowane przez grupę nieformalną „Przestrzeń sensoryczna” pod patronatem Stowarzyszenia „A TO MY” i we współpracy z Przedszkolem „Dzwoneczek”, natomiast tłumaczenia w alfabecie Braille’a wykonane zostaną dzięki uprzejmości Fundacji Na Rzecz Osób z Dysfunkcją Wzroku Horyzont.
Zadanie jest realizowane w ramach programu „mikroDOTACJE”. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.
Kontakt:
0 501 070 847, 0 515 866 425
atomyautyzm@gmail.com